TECHNOLOGIA BIM – GŁÓWNE ZALETY PODEJŚCIA

Właściwa implementacja technologii BIM to bardzo duża odpowiedzialność, która wymaga, aby model 3D konstrukcji został stworzony według standardów konkretnej firmy, a także zamawiającego, a ponadto projekt musi być uzupełniony o odpowiednie informacje, które będą przyspieszały proces wyszukiwania elementów, a tym samym zautomatyzują proces podejmowania decyzji.

Najważniejszymi zaletami, jakie płyną z wdrożenia technologii BIM na grunt codziennej pracy jest to że w trakcie projektowania modelu budynku, z rozpoczęciem prac od stworzenia koncepcji cała dokumentacja związana z projektem jest aktualizowana automatycznie i na bieżąco. Co ważne, przy tworzeniu modeli opartych na BIM dokumentacja 2D jest niejako efektem ubocznym procesu twórczego, który nie stanowi głównego celu pracy.

Ryzyko zaprojektowania konstrukcji żelbetowych, które będą nieprzystające do całości projektu jest niemalże niemożliwe, ponieważ wszystkie elementy dokumentacji i projektu są aktualne, a wszelkie zmiany w koncepcji są od razu widoczne. Przy prawidłowym wdrożenia BIM istnienie wystąpienia błędów na rysunku 2D dotyczącym konstrukcji żelbetowych ryzyko wystąpienia błędów i nieścisłości jest minimalne. Co ciekawe, przy tworzeniu parametrycznych modeli, można bardzo łatwo i szybko uzyskać kilka koncepcji tego samego projektu, pomieszczenia czy instalacji.

Do najważniejszych zalet BIM zaliczyć można chociażby fakt, że wszystkie informacje o danym projekcie, które do tej pory znajdowały się w obszernej dokumentacji, zajmowały duże powierzchnie w archiwach, na które należało wynajmować osobne powierzchnie biurowe, a ponadto zadaniem niezwykle ciężkim okazywało się być odnajdywanie konkretnych informacji, które w danym momencie są potrzebne – teraz znajdują się w jednym miejscu, dostępne dla wszystkich tych, którzy zaangażowani są w prace nad projektem.

Modelowanie informacji o budynku sprzyja sprawnej pracy zespołowej, pozwala również na to, aby wszyscy specjaliści zaangażowani w projekty mieli możliwość bezustannego wglądy w jego wygląd i rozmaite przekształcenia, a tym samym mogli być czynnymi kreatorami zmian.

Oczywiście technologia BIM sama w sobie nie stanowi skończonego rozwiązania technicznego i jego właściwa implementacja wymaga zastosowania odpowiednich narzędzie, do których w tym przypadku zaliczyć należy właśnie odpowiedni program.

Jaki więc będzie odpowiedni program, umożliwiający prawidłowe wdrożenie technologii BIM dla inżyniera budownictwa czy architekta? Wielu użytkowników wskazuje, że z chęcią korzysta z oprogramowania ALLPLAN, które poza szerokimi możliwościami dla implementacji BIM gwarantuje solidne i profesjonalne zaplecze techniczne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*