Ile może kosztować usługa projektowania wnętrz?

A simple, wooden, grey dining room interior design with wooden furniture

Wymarzony dom postawiony, okna i drzwi wstawione, dach nie przecieka, instalacje zamontowane. Czego brakuje? Oczywiście wyposażenia wnętrz. Tym możemy się zająć sami, indywidualnie planując rozmieszczenie sprzętów w każdym pomieszczeniu, wybór kolorów ścian, podłóg i płytek lub o nic się nie martwić i zlecić to zadanie specjalistom. Pytanie tylko, ile może kosztować projektowanie wnętrz. Cennik takich usług znajdziemy bez problemu na stronach internetowych firm działających w tej branży.

Co wchodzi w zakres usług

Najpierw jednak warto wiedzieć, czym dokładnie jest projektowanie wnętrz i jaką usługę przez to należy rozumieć. W najszerszym zakresie aranżacja wnętrz to wszelkie działania zmierzające do tego, aby w pełni umeblować i wyposażyć albo konkretne pomieszczenia, albo nawet cały budynek. Projektowanie wnętrz polega więc na tym, że z pustego pokoju robi się nagle kuchnię, łazienkę, salon sypialnię, garderobę, gabinet lub cokolwiek, co tylko się nam zamarzy. Dokładny zakres usług należy zawsze skonsultować i umówić z projektantem przed podpisaniem umowy. Czasami możemy bowiem tylko zamówić projekt aranżacji dla jednego pokoju czy części domu, a resztą zająć się sami.

Etapy projektowania

Proces aranżacji wnętrz można podzielić na kilka etapów. Pierwszy to obejrzenie pomieszczenia lub budynku przez projektanta, dokonanie pomiarów oraz ustalenie ogólnej wizji klienta. Projektant wypytuje np. o konkretne kolory, jakie powinny się znaleźć w danym pokoju, jego przeznaczenie i cel użytkowania oraz oczekiwania potencjalnych mieszkańców (np. jeśli to pokój dziecka, zwykle rozmawia się z nim o tym, co chciałby w nim mieć). Drugim etapem jest właściwe projektowanie wnętrz. Cennik usług firm zajmujących się aranżacją określa ten etap również jako wizualizację. Polega on na stworzeniu w programie graficznym widoku pomieszczenia wraz z zaznaczonymi kolorami ścian, dywanów, rozmieszczeniem sprzętów oraz mebli. Wizualizacje przesyłane są do klienta, który może nanieść poprawki. Dopiero po tym etapie następuje finałowy, czyli zakup materiałów wykończeniowych oraz wszelkich dodatków. Może to zrobić bezpośrednio projektant na zlecenie klienta lub sam klient.

Koszty projektu

Nie ma co ukrywać, że za projektowanie wnętrz cennik liczy sobie dość słono i są to kwoty liczone raczej w tysiącach a nie w setkach złotych. Dużo zależy oczywiście od samego zakresu prac: im większy budynek i im więcej pomieszczeń, tym większy nakład pracy i większa suma na końcowym rachunku. Taka zależność wynika z faktu, że architekci wnętrz liczą stawkę na podstawie metrażu. Jeśli więc przykładowo do zaprojektowania jest mieszkanie liczące sobie 200 metrów kwadratowych, trzeba liczyć się z kosztami rzędu od 4500 do nawet 8000 złotych. W przypadku mniejszych projektów obejmujących powierzchnię do 20 metrów kwadratowych lub np. tylko jednego pokoju, biura architektoniczne liczą sobie z kolei sztywne stawki. Najczęściej spotykany przedział to od 200 do 600zł za jedno pomieszczenie. Indywidualnie wyceniane są z kolei projekty powierzchni użytkowych, czyli np. sklepów albo biur.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*